کلیسای کاتولیک و خانه های مرگ

هفته گذشته کشف جسد ۸۰۰ کودک ۳۵ هفته تا ۳ ساله، کودکان "نامشروعی" که کلیسای کاتولیک مسئولیت نگهداری آنها را به عهده گرفته بودند، در فاضلاب صومعه‌ ای در شهر توام ایرلند جامعه انگلیس را در اوج بهت و ناباوری شوکه کرد.

اولین عکس العمل کلیسای کاتولیک ایرلند تکذیب خبر بعنوان "خبر جعلی" بود، اما پس از تائید آن از طرف دولت ایرلند طبق معمول با ابراز"تاسف عمیق" از این فاجعه انسانی، وحشتناک خواندن آن، همکاری نزدیک خود با دولت برای "روشن شدن" پرونده را اعلام کرد.

ابعاد هولناک خبر اما به کشف این گور دستجمعی محدود نمیشود. کمیسیون "خانه های مادران و کودکان" خبر از احتمال وجود چنین گورهایی در ۱۷ کلیسا و صومعه و "خانه مادران و کودکان" آنان در ایرلند داده است. این فاجعه همزمان باعث رو شدن مجدد گزارشات متعدد در مورد سوءاستفاده های جنسی از کودکان، خشونت علیه این کودکان و مادران آنان، آمار بالای مرگ و میر کودکان تحت سرپرستی کلیسا در اثر سوءتغذیه، گرسنگی و عدم رسیدگی پزشکی و خشونت، شد.  طبق یکی از این گزارشات در سالهای ۳۰ تا ۵۰ میلادی بیش از ۳۵ هزار زن ایرلندی با نوزادان "نامشروع" خود در اسارت کلیسای کاتولیک بودند، بطور متوسط بیش از یک چهارم این نوزادان در همان چند هفته اول جان خود را از دست داده اند و آمار مرگ کودکان تحت سرپرستی کلیسای کاتولیک در این سالها ۵ برابر مرگ و میر کودکان در خانواده های معمولی بوده است.

داستان زندگی جان سالم بدر بردگان و "نجات یافتگان" از جهنم "خانه مادران و کودکان" کلیساها، اگر از قربانیان دلخراش تر نباشد، کمتر دلخراش  نیست. سرنوشت کسانیکه بطور سیستماتیک مورد سوءاستفاده جنسی، ضرب و شتم کشیشان نر و راهبه ها قرار گرفته اند، کسانیکه نه در عهد عتیق که در قرن بیست با مهر لعنت "حرامزادگی" چشم به جهان گشودند و کودکی خود را در هراس، تحقیر هر روزه، فقر، بیگاری، ... به سر برده اند، از تراژدی های قرن بیست است. داستان زندگی مادرانی که به جرم داشتن رابطه خارج از خانواده و یا مورد تجاوز جنسی قرار گرفتن، به بردگی مادام العمر در موسسات کلیسایی- دولتی ایرلند محکوم شدند، تکان دهنده است.

اگر کشورهای اسلام زده محل تاخت و تاز جریانات فوق ارتجاعی اسلامی اند، اگر داعش و بوکو حرام سمبل زن ستیزی آشکار و قرون وسطایی اند، اگر خرید و فروش زنان و دختران و تجاوز به آنان، گورهای دستجمعی زنان و کودکان سلاخی شده توسط داعش و باندهای اسلامی بخشی از توحش و بربریت اسلام و باندهای اسلامی را نشان میدهد، کشف جسد ۸۰۰ کودک در ایرلند گوشه ای از تاریخ خونبار قدرت مخرب کلیسا و داعشهای "متمدن و تابع قانون" در اروپا را در مقابل چشم جهانیان می گذارد.

گور دستجمعی کودکان در شهر"توام" تنها گوشه ای از ابعاد توحش و جنایت کلیسای کاتولیک و مذهب در"جهان متمدن" را منعکس میکند.

جنایتی که، تحت نام اخلاق و  مذهب و خدا و کلیسا و مسجد و کنیسا، علیرغم گذشت بیش از دویست سال از قیام بشریت متمدن علیه کلیسا و قوانین ارتجاعی آن، علیرغم گذشت دویست سال از به زیر کشیدن قدرت کلیسا و جمع کردن بساط دستگاه تفتیش عقاید، هنوز بطور سیستماتیک از زنان و کودکان قربانی میگیرند.

مردم ایرلند و بازماندگان این جنایت، به حق به سینه مقامات دولتی و رسمی ایرلند و کلیسای کاتولیک، به تلاش آنها در حواله دادن شان به "کمیسیون تحقیقات" و وعده درست کردن دیوار یادبود برای قربانیان، دست رد زدند. مردم به حق کلیسا را مسئول مسقیم این جنایت میدانند و به اشک تمساح اسقف کلیسای کاتولیک ایرلند وقعی نمیگذارند. اینکه امروز افسار کلیسا در غرب به درجه زیادی کشیده و مهار شده است و آنطور که اسلام افسارگسیخته می تازد و بر جوامع چرک می پاشد و جنایت میکند، میدان بازی ندارد،  تغییری در ماهیت و جوهر ضدانسانی این نهاد و پتانسیل تخریبی آن ندارد. جسد ۸۰۰ کودک و نوزاد بیگناه در فاضلاب نمونه کوچکی از این جوهر ضد انسانی و پتانسیل مخرب کلیسا را نشان میدهد.

پایان دادن به این بربریت و توحش سازمان یافته، ادامه و به سرانجام رساندن تعرض انقلابیون فرانسه به کلیسا، است! پایان دادن به بقا دستگاه مذهب، پایان دادن به حیات این مافیای ضدبشری که بنام مذهب و اخلاق در سراسر جهان ماشین "مشروع" جنایات اش پرکار است،  مستلزم جنبشی عظیم، انسانی و بشردوستانه است. جنبشی که بر پرچم آن کوتاه کردن دست مذهب از زندگی مردم، رهایی بشریت از توحش دستگاه مذهبی حک شده است.

۱۳ مارس ۲۰۱۷

منتشر شده در حکمتیست شماره ۱۵۲

 

به اشتراک گذاری این مطلب

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter